Nurkowanie

Brak gazu przy nurkowaniu pod wodą.

Nurkowanie w akwalungu, czyli z automatem oddechowym w ustach i butlą u boku, umożliwia długie przebywanie pod wodą i to jest główna zaleta w porównaniu do freedivingu.

Nurek freediver ma do dyspozycji pod wodą kilka minut, przy umiarkowanym wysiłku. Osobiście nie znam nikogo kto wytrzymuje powyżej 5 minut ale światowe rekordy są znacznie lepsze. Z tego powodu tak popularne jest nurkowanie ze sprzętem, który waży kilkadziesiąt kilogramów ale … dane nam bardzo dużo czasu na podziwianie podwodnego świata. Nurkowanie korzystający z rebreatherów - czyli aparatów oddechowych działających w obiegu zamkniętym, mogą przebywać głęboko pod wodą nawet przez kilkadziesiąt godzin o ile wcześniej się nie znudzą ;).

W zależności od stopnia przygotowania i stanu psychofizycznego przeciętny człowiek jest w stanie wytrzymać bez oddechu od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Z tego względu brak gazu to najgorsze co może nas spotkać pod wodą.

Sytuacja pod wodą „brak gazu”

Po ukończeniu podstawowego kursu i zaliczeniu zmiany automatów pod wodą oraz oddychania z automatu partnera zdecydowanie nie można zakończyć ćwiczenia brak gazu. Reakcja na wszelkie sytuacje doprowadzające do tego, że zostajemy bez możliwości zaczerpnięcia oddechu muszą być automatyczne i wykonywane sprawnie.

Ćwiczenia oddechowe

Oddychanie pod woda warto ćwiczyć tak aby wydłużyć czas nurkowania na określonej ilości powietrza - zmniejszyć zużycie. Oszczędne oddychanie procentuje szczególnie na większych głębokościach, gdzie zużycie gazu jest kilkukrotnie wyższa niż bezpośrednio pod powierzchnią wody. Swoje umiejętności w tym zakresie można podnieść szczególnie na początku, postępu widać z każdym nurkowaniem. Wpływ na zmniejszenie zapotrzebowania na czynnik oddechowy ma nie tylko sposób w jaki oddychamy ale również sprzęt, który mamy na sobie.