Nurkowanie

Bezpieczeństwo pod wodą, nurkowanie z głową.

Po opanowaniu podstawowych zasad i kilku godzinach praktyki nurkowanie może dać wiele przyjemności. Osoby zamierzające spróbować swoich sił pod woda zastanawiają się na ile jest to bezpieczne.

Nurkowanie związane jest z przebywaniem pod powierzchnią wody, niekiedy przez długi czas. Takie środowisko nie jest naturalne dla człowieka, i przebywanie w nim związane jest z dodatkowymi zagrożeniami.

Statystycznie rzecz biorąc wchodząc pod wodę narażamy się na więcej  niebezpieczeństw niż gdybyśmy spędzili tyle samo czasu na brzegu i nie dotykając wody. Jednak jak wiadomo już samo życie jest ryzykowne i niebezpieczeństwo czeka na nas na każdym kroku. Prawdopodobnie w czasie wyjazdu na nurkowanie najbardziej ryzykowny jest dojazd, czyli czas gdy przebywamy w rozpędzonym samochodzie. Po tym jak już dojedziemy na miejsce robi się bezpieczniej, wchodzimy pod wodę, wychodzimy i ponownie czeka nas ryzykowny powrót do domu. Wracając zagrożenie pewnie nawet jest większe bo jesteśmy zmęczeni i być może odczuwamy skutki oddychania pod zwiększonym ciśnieniem.

Bezpieczne - zależy co i dla kogo

Nurkowanie jest sportem względnie bezpiecznym pod warunkiem, że podejmowane wyzwania są adekwatne a jeszcze lepiej zaniżone w stosunku do naszych umiejętności, posiadanego sprzętu, oraz panujących warunków. Z tego względu warto poświęcać czas na podnoszenie kwalifikacji i ćwiczenie sytuacji awaryjnych - stopień wyszkolenia zależy głównie od naszego zaangażowania.

Zobacz: zagrożenia związane z nurkowaniem.