Oświetlenie

Latarki nurkowe - wodoodporne oświetlenie do nurkowania.

Widoczność pod wodą w największym stopniu zależy od przejrzystości w danym akwenie. W polskich jeziorach, z nielicznymi wyjątkami, najczęściej możemy podziwiać obiekty oddalone o kilka metrów. Natomiast na głębokości powyżej 10 m najczęściej robi się już zupełnie ciemno. Wizura zmienia się w trakcie roku i zazwyczaj nalepże warunki panują zimą i wczesną wiosną.

Warunki nurkowe w polskich jeziorach

Z różnych względów, głównie w związku z zanieczyszczeniem ale także z powodów naturalnych  polskie jeziora nie rozpieszczają amatorów fotografii podwodnej oraz zwiedzania. Nurkowanie w kraju to najczęściej nurkowanie w trudnych warunkach: przy ograniczonej widoczności i w wodzie o niskiej temperaturze. Widoczność od późnej wiosny do późnej jesieni zwykle ograniczona jest do kilku metrów. Światło słoneczne pozwala na komunikację z partnerem nurkowym oraz odczyt nieoświetlonych podwodnych przyrządów pomiarowych do głębokości około 10m. Poniżej tej granicy konieczne staje się zastosowanie dodatkowego światła do odczytu wskazań kompasu czy też sprawdzenia ciśnienia na manometrze.

Nieco głębiej robi się już zupełnie ciemno, poruszamy się po omacku i posiadanie źródła światła konieczne jest do tego aby wzajemnie znać swoje pozycje i najzwyczajniej się nie pogubić.

Na Zatoce Gdańskiej i na Morzu Bałtyckim

Widoczność na Zatoce Gdańskiej i Morzu bałtyckim, przez większość roku jest znacznie lepsza niż na zbiornikach lądowych. Nurkowie I i II stopnia, posiadający uprawnienia do głębokości 30 m (OWD i AOWD) powinni poradzić sobie bez silnej latarki. Jednak poradzić to nie znaczy nurkować komfortowo. Źródło światła konieczne będzie do podziwiania wraków i wydobycia pełnej palety kolorów z których część zanika wraz z głębokością.

Latarka nurkowa podstawowe wyposażenie

W naszych warunkach posiadanie latarki jest koniecznością, ten element wyposażenia płetwonurka zdecydowanie wpływa na poprawę bezpieczeństwa ponieważ pozwala na wzajemne zlokalizowanie się partnerów pod woda.

Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju warto posiadać kilka niezależnie działających źródeł światła. Niezależnie to znaczy, że każda latarka zasilana jest z osobnego zestawu baterii i awaria któregokolwiek źródła światła nie pociąga za sobą pogorszenia sprawności pozostałych.
Latarka pozwala na komunikowanie się na większą odległość nawet w warunkach słabej widoczności, gdy tradycyjne znaki pokazywane za pomocą rąk są już nieczytelne. Możliwość komunikacji na większą odległość może się okazać nieoceniona w sytuacji awaryjnej ponieważ pozwoli zwrócić uwagę partnera, wezwać pomoc i być może uratować życie.